اتحادیه اروپا از ورود ایران به سازمان جهانی تجارت حمایت می کندبه گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «فیل هوگان» عصر شنبه در حاشیه نشست مشترک با وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران افزود: تفاهمنامه همکاری مشترک کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا و ایران که امروز امضا شد، آغاز دوره جدیدی در تاریخ همکاری کشاورزی 2 طرف است.
وی تصریح کرد: برجام (برنامه جامع اقدام مشترک) یک توافق بین المللی است که پس از ١٢ سال مذاکره سخت حاصل شد؛ بنابراین ما همه طرف های این توافقنامه را به پایبندی تشویق می کنیم.

** لزوم انطباق بانک های ایرانی با استانداردهای جهانی
کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا درباره موانع بانکی گفت: پس از برجام همه تلاش خود را برای رفع موانع بانکی صرف کردیم اما 2 سال زمان، کافی نیست زیرا برای نمونه رفع بحران اتحادیه اروپا هفت سال زمان برد.
به گفته وی، پس از برجام مدت کوتاهی شاهد فعالیت بانک های کوچک بودیم.
هوگان تصریح کرد: به طور حتم بانک های ایرانی باید خود را با استانداردهای جهانی مطابقت دهند؛ زیرا ایران نیز همانند اتحادیه اروپا عضوی از فدراسیون جهانی بانک هاست.
وی تاکید کرد همکاری مشترک ایران و اروپا فرصت جدیدی برای بخش کشاورزی و امنیت غذایی است؛ بنابراین کشاورزان مناطق روستایی می توانند از فرصت‌های توسعه و اشتغالزایی بیشتری بهره‌مند شوند.
کمیسیونر کشاورزی و توسعه اتحادیه اروپا افزود: تفاهمنامه تولید بذر بین شرکت های ایرانی و فرانسوی و تفاهمنامه بین اتحادیه اروپا و ایران در صنایع غذایی که امروز امضا شدند، گام های عملی در همکاری 2 طرف در بخش کشاورزی و غذا به حساب می‌آیند.
به گزارش ایرنا، هیات 70 نفری از فعالان اقتصادی اروپایی امروز (شنبه) با سرپرستی «فیل هوگان» کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا، به ایران آمدند.
در این هیات فعال در زمینه کشاورزی، صنایع غذایی و توسعه روستایی، 25 مقام بلندپایه حضور دارند.
هدف از حضور این هیات در ایران، بررسی ظرفیت‌های موجود و افزایش همکاری‌های تجاری بویژه در بخش محصولات کشاورزی اعلام شده است.
برای صادرات محصولات کشاورزی به اروپا موانعی جدی مانند نقل و انتقال پول و تعرفه های گمرکی وجود دارد که توافق های تجاری با این هیات می تواند صادرات به این قاره را تسهیل کرده و در مجموع حجم تجارت ایران با قاره سبز را افزایش دهد.
رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران امروز در نشست با هیات اروپایی از افزایش 60 درصدی حجم مبادلات تجاری میان ایران و اتحادیه اروپا در دوره پس از توافق هسته‌ای خبر داد و گفت: اتحادیه اروپا دومین بازار صادراتی ایران است و این منطقه، 13 درصد از حجم تجارت خارجی ایران در سال را به خود اختصاص داده است.
«مسعود خوانساری» افزود: میزان تولیدات کشاورزی ایران بیش از 100 میلیون تن در سال است و حجم بالایی از تولیدات این بخش نیز به کشورهای خارجی صادر می‌شود.
دبیرکل کانون انجمن صنایع غذایی ایران نیز در این همایش، یادآوری کرد ارزش افزوده صنایع غذایی ایران در سال‌های اخیر 26 درصدی رشد کرد و در سال 2016، ارزش صادرات مواد غذایی و محصولات کشاورزی ایران 6 میلیارد و 200 میلیون دلار شد.
«کاوه زرگران» که رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع غذایی اتاق تهران است، تصریح کرد: سهم اتحادیه اروپا از واردات مواد غذایی ایران بسیار ناچیز است و عمده محصولات کشاورزی و غذایی ایران در منطقه اروپا به آلمان، اسپانیا و ایتالیا صادر می‌شود.
زرگران از کاهش 18 درصدی صادرات مواد غذایی و آشامیدنی ایران با اتحادیه اروپا در هفت ماهه امسال خبر داد و گفت: به دلیل نبود کانال بانکی و مراودات مالی میان 2طرف، هزینه‌های سنگینی متوجه شرکت‌های ایران برای همکاری با کشورهای اروپایی شده است. از این رو، برای توسعه همکاری‌ها هرچه سریع‌تر باید نسبت به تسهیل روابط بانکی اقدام شود.
امروز تفاهمنامه همکاری مشترک کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا و ایران در وزارت جهاد کشاورزی امضا شد.
با حضور وزیر جهاد کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و کمیسیونر کشاورزی و توسعه روستایی اتحادیه اروپا سند همکاری بخش خصوصی ایران و فرانسه در زمینه تولید مشترک بذر ذرت و سورگوم نیز به امضا رسید.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام*٩١٨٦*2022*1961* گزارش: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعودانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید