از برداشت غیر مجاز سالانه 550 هزار مترمکعب آب از سفره های زیرزمینی تکاب جلوگیری شدصمد طهماسبی روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: 111 حلقه چاه آب غیر مجاز در شهرستان تکاب شناسایی شده که تاکنون 36 حلقه از آنها مسدود شده است.
وی ادامه داد: پیش بینی می شود با مسدود کردن و امحای چاه های غیر مجاز باقیمانده ، از برداشت سالانه بیش از یک میلیون و 500 هزار مترمکعب آب از سفره های زیر زمینی تکاب جلوگیری شود.
وی اضافه کرد: با مسدود کردن چاه هایی که به صورت غیر مجاز حفر شدند، علاوه بر جلوگیری از برداشت بی رویه آب از منابع سفره های زیر زمینی تکاب، حریم منابع آب مجاز در کنار این چاه ها نیز آزاد شده است.
وی بیان کرد: میزان حجم آبی که با مسدود کردن چاه های غیر مجاز از هدر رفت آن جلوگیری می شود می تواند، نیاز صنایع کوچک منطقه از منابع آب های زیر زمینی را تامین کند.
رئیس اداره امور آب تکاب ادامه داد: پرونده مالکان چاه های غیر مجاز آب در شهرستان تکاب برای رسیدگی و تعیین تکلیف نهایی به مراجع قضایی ارسال شده است.
طهماسبی با اشاره به خشکسالی حاکم بر منطقه و کم آبی شدید در روستاها اضافه کرد: صرفه جویی و جلوگیری از هدر رفت آب، اصلاح الگوی مصرف و تغییر الگوی کشت در مزارع نیازمند فرهنگ سازی گسترده و مشارکت و همراهی مردم است.
وی گفت: با متخلفان و کسانی که چاه غیر مجاز حفر کرده و از منابع آب شهرستان تکاب به صورت بی رویه برداشت می کنند به طور جدی برخورد خواهد شد.
وی افزود: برای تامین امنیت آبی منطقه و حقابه های مجاز بهره برداران بخش های مختلف،شناسایی و مسدود کردن چاه های غیر مجاز و جلوگیری از برداشت های بی رویه و غیر مجاز ضروری است.
سد مخزنی ساروق تکاب با حجم مخزن 55 میلیون متر مکعب که درسال 1388 به بهره برداری رسید، نقش مهمی در تامین و مدیریت آب در شهرستان تکاب دارد.
خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با هدف فرهنگ‌سازی در مصرف آب و برق، از هفته جاری پویشی خبری با عنوان ‘نه به تشنگی و تاریکی’ را آغاز کرده است.
به گزارش ایرنا، تابستان امسال مصرف آب و برق کشور به قدری افزایش یافت که منجر به شکسته شدن رکوردهای مصرف سال‌های گذشته شد؛ به عنوان نمونه در حالی که وزارت نیرو برای امسال افزایش مصرف برق را حدود پنج درصد پیش‌بینی کرده بود، این میزان به بیش از 11 درصد افزایش یافت.
مصرف برق در روزهای گرم امسال برای نخستین بار به عدد 55 هزار و 400 مگاوات رسید و به این ترتیب رکورد تاریخ مصرف برق در کشور شکسته شد.
این رشد مصرف به گونه‌ای بود که زمان اوج مصرف در یک ماه گذشته 17 بار از مرز 50 هزار مگاوات گذشت؛ آن هم در حالی که پارسال و در همین بازه زمانی فقط 2 بار این اتفاق رخ داده بود.
در بخش آب شرب، شرایط به گونه‌ای دیگر رقم خورده است؛ بارندگی‌ها نسبت به پارسال و میانگین 47 سال گذشته حدود سه درصد کاهش یافته و با همه اقداماتی که انجام شده است، هنوز 300 شهر ایران در شرایط ‘تنش آب شرب’ قرار دارد.
با توجه به این شرایط، خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) با هدف فرهنگسازی در مدیریت مصرف آب و برق، پویشی خبری با عنوان «نه به تشنگی و تاریکی» را آغاز کرده و قرار است روزانه با انتشار اخباروگزارش های مرتبط در زمینه مصرف بهینه آب و برق اطلاع رسانی کند.
انتظار می‌رود سایر رسانه‌ها نیز برای همراه کردن مردم در صرفه‌جویی و مدیریت مصرف آب و برق، به طور جدی وارد عرصه شوند تا گامی بزرگ برای فرهنگ‌سازی مصرف بهینه در همه زمینه‌ها بویژه آب و برق برداشته شود و این مسیر تا نهادینه شدن آن ادامه یابد.
شهرستان تکاب با 80 هزار نفر جمعیت در جنوب آذربایجان غربی واقع شده است.
مهمترین اخبار ایرنای کشور، آذربایجان غربی و جنوب استان را به صورت لحظه به لحظه از کانال خبری تلگرام این رسانه به آدرسirnamahabad@ دریافت کنید.
7514/3093**خبرنگار: امیر خالق نژاد **انتشار دهنده: پیمان پاکزادانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید