استاندار: 85درصد اراضی مستعد همدان تحت پوشش سامانه آبیاری های نوین استمحمد ناصر نیکبخت روز چهارشنبه در سومین همایش هم اندیشی ملی سیب زمینی، افزود: داشته های ژنتیکی استان همدان در محصولاتی مانند سیب زمینی، گردو و انگور بسیار قابل توجه است.
وی با بیان اینکه افزایش تولید در سطح و کاهش سطح زیرکشت در حفظ و نگهداری منابع آبی تاثیر گذار است، ادامه داد: استان همدان در اجرای طرح های نوین آبیاری در کشور پیشگام بوده و رشد قابل توجهی دارد.
وی اضافه کرد: از مجموع اراضی مستعد کشاورزی استان همدان، 85 درصد تحت پوشش شبکه های آبیاری مدرن هستند و این در حالی است که به طور میانگین در کشور 40 درصد اراضی مستعد تحت پوشش این شبکه ها هستند.
استاندار همدان با بیان اینکه سالانه حدود 12 هزار هکتار از اراضی مستعد تحت پوشش شبکه آبیاری مدرن قرار می گیرند، افزود: با وجودیکه سطح زیر کشت محصول سیب زمینی در استان همدان کم شده، اما بازدهی در واحد سطح با تلاش کشاورزان با دانش، افزایش یافته است.
نیکبخت افزایش کرد: تولید محصول سیب زمینی در مقیاس سطح، در استان همدان از 37 تن به 42 تن در هکتار رسیده است؛ این در حالی است که میانگین تولید این محصول در کشور 32 تن است.
وی امنیت غذایی را مهمترین عنصر بقای جامعه دانست و افزود: آمریکا در محاصره ویتنام با همه تجهیزات نتوانست ویتنام را تسلیم کند زیرا آنها با سیب زمینی، امنیت غذایی خود را حفظ کردند.
وی ادامه داد: امنیت غذایی جنگ اصلی در دنیای امروز است و باید امنیت غذایی خود را تامین کنیم.
استاندار همدان با بیان اینکه باید امنیت غذایی را در نظر گرفت و هم اینکه به توسعه و بهره وری توجه کرد افزود: توسعه صنایع تبدیلی نیز ارکان مهمی است که در جهاد کشاورزی استان همدان باید به آن توجه کرد.
نیکبخت افزود: کشاورزی از ارکان مهم توسعه در استان همدان است اما صنایع تبدیلی کشاورزی سیب زمینی در همدان کافی نیست و وقتی صادرات سیب زمینی کاهش می یابد، کشاورزان با مشکل مواجه می شوند.
وی با بیان اینکه سازمان جهاد کشاورزی و وزارتخانه های باید صنایع تبدیلی سیب زمینی را پیگیری کنند افزود: کشاورزان نباید نگران تولید محصول باشند.
به گزارش ایرنا، سطح اراضی آبی استان همدان 253 هزار هکتار است که 163 هزار هکتار از اراضی این استان مستعد آبیاری تحت فشار است.
استان همدان در استفاده از روش های آبیاری تحت فشار در 10 سال اخیر رتبه های اول تا سوم را به خود اختصاص داده است و امسال نیز با استفاده از روش های آبیاری نوین برای افزایش بتازدهی آبیاری در سطح مزارع تلاش می شود.
در سال زراعی گذشته با اجرای طرح های آبیاری تحت فشار 590 میلیون متر مکعب در مصرف آب صرفه‌جویی شد.
7523/2090
خبرنگار: مرضیه بختیاری**انتشار دهنده: سعید زارع کندجانیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید