اشتغالزایی برای 400 نفر با اجرای طرح برداشت کتیرا در فریدنحسین کرکوندی روز یکشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: در اجرای این طرح، هشت سامانه عرفی و عرصه منابع طبیعی به مساحتی افزون بر 2 هزار و 700 هکتار، امسال جهت برداشت کتیرا در اختیار متقاضیان این منطقه قرار گرفت.
وی افزود: این عرصه ها که در مراتع روستاهای قفر، طرار، نیلاب، گنجه، بادجان، ننادگان، نیلاب و شهر دامنه این شهرستان قرار دارد در قالب انعقاد قرار داد با شوراهای اسلامی روستاهای مذکور در حال بهره برداری است.
کرکوندی پیش بینی کرد: بیش از 30 هزار کیلوگرم کتیرا در دو نوع مفتولی و خرمنی به ارزش 2 میلیارد و 600 میلیون تومان از این منطقه برداشت شود.
وی با بیان این که بطور متوسط در هر هکتار حدود یک هزار بوته گون 5 سال به بالا وجود دارد، اظهار کرد: هر 10 هکتار گونزار برای یک نفر به مدت 3 ماه اشتغالزایی دارد و هر بوته بطور متوسط 50 گرم کتیرا می دهد.
رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان فریدن با بیان این که کتیرا استحصالی بسته به نوع خرمنی و مفتولی و نیز نوسانات بازار و وجود دلالان کیلویی 80 تا 140 هزار تومان از بهره برداران خریداری می شود، افزود: هر یک کیلوگرم کتیرای مفتولی در بازار به قیمت140 هزار تومان و هر کیلو کتیرای خرمنی به قیمت 70 تا 90 هزار تومان به فروش می رسد.
وی همچنین در خصوص تدابیر و مراقبت های لازم برای حفاظت ازعرصه ها گفت: برداشت غیرقانونی کتیرا از عرصه های ملی و منابع طبیعی قاچاق محسوب شده و از طریق مراجع قضایی قابل پیگیری است.
وی افزود: بهره برداری از گون امری فنی و اجتناب ناپذیر است بنابراین لازم است چند سال یکبار بهره برداری صورت پذیرد در غیر اینصورت منجر به فرسودگی بوته و خشک شدن تدریجی به دلیل شیوع امراض، آفات، پیداش کرم ساقه خوار و مرگ بوته ها می شود.
رئیس اداره منابع طبیعی فریدن همچنین در باره وقوع آتش سوزی در مراتع این منطقه گفت: اکثر آتش سوزی هایی که درعرصه های منابع طبیعی اتفاق می افتد عمدی است که امیدواریم با همکاری و هوشیاری بهره برداران، مردم، مسئولان و همیاران افتخاری طبیعت و نیز با عنایت به ارزش اقتصادی این نعمت های خدادادی به این باور برسیم که مرگ هر بوته سبز مرگ ما انسان هاست.
به گزارش ایرنا ، 15 سامانه عرفی در فریدن جهت طرح بهره برداری از مراتع از جمله برداشت کتیرا از گون وجود دارد که تاکنون 8 سامانه آن مورد بهره‌برداری قرار گرفته است.
گون یکی از انواع پوشش گیاهی است، این گیاه از تیرهٔ سبزی آساها و از دسته ی اسپرس ها و درختچه ای حداکثر با ارتفاع یک مترکه دارای خارهای بسیار است و غالبا بحالت خودرو و در نواحی کوهستانی و اراضی بایر می روید.
گیاه خودروی گون دارای گل های قرمز، بنفش مایل به آبی، زرد و سفید است،در ساقه گونه های مختلف این گیاه مواد صمغی جمع می شود که بر اثر ایجاد شکاف به خارج می ریزد و این صمغ را کتیرا می نامند.
کتیرا بر حسب کیفیت، در صنایع مختلفی از جمله نساجی، دارویی، غذایی و چسب سازی بهداشتی وآرایشی مصرف می شود.
این محصول در نیمه دوم تابستان از گیاه دو ساله برداشت می شود، برای این کار، خاک اطراف یقه گیاه گون را تا عمق پنج سانتی متر خالی می کنند و در قسمت بدون حفاظ با یک چاقوی تیز، شکاف طولی ایجاد کرده سپس با قطعه چوبی با فشار، شکاف را باز می کنند تا صمغ به راحتی بیرون بیاید.
این صمغ پس از مدت کوتاهی خشک و گرداوری شده و روانه بازار می شود که به آن کتیرا می گویند. کتیرا از نظر رنگ به دونوع سفید و زرد تقسیم بندی می شود که این دونوع به لحاظ خواص تفاوتی باهم ندارند.
کتیرا ماده ای است بی بو که 60 تا 70 درصد آن در آب حل نمی شود ولی با جذب رطوبت بصورت لعاب چسبنده ای در می آید.
این محصول دارای مواد معدنی و سه درصد نشاسته است که ذرات نشاسته در لعاب آن بطور محسوس دیده می شود، در طب سنتی، غلیظ کننده خون و در کل نرم کننده است، کمی مُلَیّن و مُسهل است و معده را تقویت می کند.
کتیرا همچنین برای درمان عفونت دندان، لثه و پاکسازی کبد مورد استفاده قرار می‌گیرد، از این ماده به عنوان نرم کننده و ضد سرفه نیز استفاده می‌شود.
شهرستان فریدن، با جمعیتی بیش از 49 هزار نفر در 140 کیلومتری غرب استان واقع شده است.
9861 / 6022 خبرنگار: فاطمه زمانی – انتشار دهنده : مسعود عمادیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید