باغداران متضرر از ساخت سد داریان زمین دریافت می کنندبه گزارش خبرنگار ایرنا، حسین فیروزی شامگاه چهارشنبه در اولین جشنواره شهرستانی انجیر هورامان سروآباد، افزود: برای کشاورزان و باغداران پرتلاش و زحمتکش شهرستان سروآباد به ویژه در منطقه هورامان که برای ایجاد و احیای باغات خود اعلام آمادگی کرده اند، اراضی مستعد در اختیار آنها گذاشته می شود.
وی گفت: از ابتدای امسال به فارغ التحصیلان بخش کشاورزی در مناطقی که اراضی ملی مستعدی وجود دارد برای توسعه باغات اراضی ملی در اختیار آنها قرار داده می شود.
فیروزی تاکید کرد: این طرح با جدیت و با تمام توان در شهرستان سروآباد پیگیری و اجرا می شود.
وی از یک برنامه توسعه تولید و اشتغال در شهرستان سروآباد خبر داد و گفت: در این برنامه پنج هزار هکتار توسعه باغات انجیر و انگور سیاه در منطقه هورامان را اجرا خواهیم کرد و باتوجه به پتانسیل بسیار خوب این منطقه این طرح قابل انجام و اجرا است.
وی ادامه داد: این طرح با همکاری و مشارکت منابع طبیعی و سازمان جهاد کشاورزی و اعلام آمادگی خود مردم منطقه در سالی که مزین به اقتصاد مقاومتی تولید و اشتغال است، انجام خواهد شد و تلاش خواهیم کرد در ستاد اقتصاد مقاومتی استان کردستان آن را تصویب کنیم.
معاون استانداری کردستان با بیان اینکه اجرای این طرح حق مردم منطقه هورامان است، اضافه کرد: در این راستا از وزارت نیرو درخواست آب مورد نیاز برای اجرای این طرح را ارائه می کنیم که با اجرای این طرح برای بیش از 2 هزار نفر ایجاد اشتغالزایی می شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: مردم منطقه هورامان با سبک خاص زندگی خود به معنای واقعی اقتصاد مقاومتی را تعریف عملیاتی کرده اند و این مهم باید الگو سازی و بیشتر معرفی شود.
وی اظهار کرد: این نوع کار و زندگی مردم منطقه هورامان در کمتر جایی از دنیا وجود دارد، بنابراین باید برای زندگی امروز و زندگی آینده به عنوان یک الگو برای همگان معرفی شود.
وی ادامه داد: یکی از اهداف مهم این جشنواره معرفی و بیان این سخت کوشی و تلاش مردم منطقه هورامان است که باید بیشتر معرفی و شناسانده شود، چون مردم منطقه هورامان با کمترین منابع و امکانات از هر آنچه که دارند به بهترین شکل ممکن استفاده می کنند.
معاون استاندار کردستان اضافه کرد: سبک زندگی مردم منطقه هورامان در واقع الگوی توسعه پایدار است که در این شیوه خاص زندگی، از امکانات خدادادی و منابع مادی که در اختیار آنها است، به درستی استفاده کرده و آنها را برای نسل های آینده نیز حفظ و حراست می کنند.
وی افزود: یکی از اهداف مهم جشنواره انجیر هورامان معرفی و ترویج الگوی توسعه پایدار است که مردم منطقه هورامان به درستی آن را عملی و اجرا کرده اند.
وی گفت: ما در کشوری هستیم که الگوهای مناسب و خوبی برای زندگی کردن بهتر در اختیار داریم و هم مردمی داریم که با تلفیق فکر و اندیشه و استفاده از منابع و امکانات مادی معیشت خود را تامین می کنند و هم برای نسل های آینده منابع خدادادی را حفظ می کنند که این نمونه در منطقه هورامان به صورت عینی وجود دارد.
فیروزی ادامه داد: زندگی مردم منطقه هورامان از افتخارات تمدن بشری است بنابراین باید به این مهم ارزش و بها داده و از طریق برگزاری جشنواره ها و همایش های مختلف این نوع زندگی را دوباره احیا و زنده کنیم و آن را بیشتر در استان، کشور و جهان معرفی کنیم.
وی اضافه کرد: یکی دیگر از اهداف مهم این جشنواره تقدیر، تشکر و تجلیل تولیدکنندگان و باغداران نمونه شهرستان سروآباد است.
به گفته وی این تولیدکنندگان و باغداران سربازان اقتصادی کشور هستند که با تولیدات خود زمینه استقلال اقتصادی را تضمین می کنند.
وی اظهار کرد: سبک زندگی مردم منطقه هورامان یک نظام اقتصادی پویا است که توسعه زا و توسعه آفرین بوده که اقتصاد و معیشت مردم سایر مناطق کشور و جهان را فراهم می کنند.
وی سبک زندگی مردم منطقه هورامان را گمشده زندگی امروز جامعه دانست و افزود: یکی از ویژگی های مهم سبک زندگی منطقه هورامان عدالت اجتماعی است که در این نوع زندگی تضاد طبقاتی وجود ندارد، بنابراین برون گرا بودن اقتصاد، اجتماعی کردن اقتصاد و مردمی کردن اقتصاد را باید از مردم منطقه هورامان یاد بگیریم.
به گزارش ایرنا، برپایی نمایشگاه با موضوع انجیر و صنایع دستی هورامان، اجرای برنامه های شاد فرهنگی، ارائه گزارشی از مسئول باغبانی سازمان جهاد کشاورزی سروآباد، بیان مشکلات مهم منطقه هورامان از رئیس شورای بخش هورامان، پخش تیزری با موضوع معرفی محصولات باغی منطقه هورامان به ویژه انجیر و تجلیل و تقدیر از باغداران نمونه و تولید کنندگان انجیر در شهرستان سروآباد از مهمترین برنامه های این جشنواره بود.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی افزون بر 52 هزار نفر در فاصله 90 کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.
**خبرنگار: فرزاد آداک/**انتشار دهنده: امید بهمنی
7354/6108انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید