برداشت بیش از سطح خودمصرفی از فرآورده های جنگل های ایلام ممنوع استغلامحسین پورنجف روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: اکنون که فصل برداشت و مصرف میوه وحشی درخت بنه با نام محلی ونوشک یا پسته وحشی آغاز شده بهره برداران باید در میزان و چگونگی برداشت این محصول دقت داشته باشند.
وی توضیح داد: بهره برداران در حد متعارف و مصرف خانوار خود از این میوه برداشت و نیز از شکستن و آسیب رساندن به شاخ و برگ و ساقه درختان خودداری کنند.
پورنجف افزود: میوه درخت بنه جزء فرآورده های جنگلی مجاز برداشت مشروط است که بهره برداران باید در قبال برداشت این محصول علاوه بر پرداخت حقوق بهره های مالکانه به دولت طرح ها و تعهدات اجرایی و احیای در بافت جنگل ها نیز داشته باشند.
وی گفت: بهره برداران که بیشتر افراد روستایی و حاشیه نشینان جنگل ها هستند برای استفاده و بهره برداری از اقلام فرعی اراضی جنگلی همچون چوب و میوه های درختان باید از سوی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری مجوز داشته باشند.
وی یادآور شد: انتقال و یا قاچاق میوه و فرآورده های فرعی جنگلی چون میوه بنه به نقاط دیگر ممنوع بوده و حمل این محصولات جنگلی نیازمند مجوز بوده و خارج از دریافت مجوز با افرادی که اقدام به حمل فرآورده های جنگلی به نقاط دیگر کنند برخورد می شود.
پورنجف با بیان اینکه فرآورده های جنگلی همچون بنه (ونوشک) محلی برای مصرف و درآمدهای اقتصادی عده ای از مردم و بهره برداران است، از همه کسانیکه برای برداشت این محصولات به جنگل ها می روند خواست از آسیب رساندن به درختان و میوه های نارس خودداری کنند.
به گزارش ایرنا، از 2 میلیون هکتار گستره استان ایلام یک میلیون و 700 هزار هکتار آن را اراضی طبیعی شامل جنگل، مرتع و بیایان تشکیل داده است که از این مقدار نیز 641 هزار هکتار را جنگل ها هستند که درختان بلوط، بنه، زالزالک از جمله مهمترین درختان جنگلی این استان هستند.
از اواسط تابستان تا اوایل مهر ماه فصل برداشت و مصرف میوه درخت بنه است که مصرف این دانه ریز و خوش طعم برای دستگاه گوارشی و شکمی مفید است.
گفتنی است، از مجموع اراضی جنگلی استان ایلام، 250 هزار هکتار متعلق به درختان بنه یا پسته وحشی است که به طور میانگین در هر هکتار 6 اصله درخت رویش دارد.
این درختان دارای دامنه رویشی و پراکنشی گسترده ای در استان هستند و بطور میانگین از هر درخت بنه بین 15 تا 20 کیلو میوه برداشت می شود.
محصول طبیعی در بازارهای استان دارای طرفداران زیادی است که البته با توجه به سختی چیدن میوه، ریز بودن ذاتی دانه ها در جمع آوری محصول، سخت مسیر و کوهستانی بودن مناطق رویش و پراکندگی رویشگاه ها، با قیمت بالایی به فروش می رسد.
گاه هر کیلوگرم نوع مرغوب و خالص بنه یا همان پسته وحشی تا 300 هزار ریال و حتی بیشتر نیز به فروش می رسد.
خبرنگار: زهرا موسوی ** انتشار: حسن کهزادیان
7172/6119انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید