برداشت عسل در سروآباد آغاز شد/ پیش بینی برداشت 60 تُن عسلمجید قاسمی نژاد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس آخرین آمارگیری انجام شده در پایان سال 95 توسط کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد تعداد 9 هزار و 295 کلونی زنبور عسل در این شهرستان وجود دارد.
وی ادامه داد: در شهرستان سروآباد تعداد 297 نفر به شغل زنبورداری فعالیت دارند که سالانه درآمد آنها از فروش عسل 50 میلیارد و 400 میلیون ریال برآورد شده است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد اضافه کرد: متوسط برداشت عسل در هر کلونی 6 کیلو و 500 گرم برآورد شده است و پیش بینی می شود امسال 60 تن عسل خالص و با کیفیت در این شهرستان تولید و برداشت شود.
وی شهرستان سروآباد را منطقه ای مناسب برای تولید عسل های خالص و باکیفیت دانست و گفت: باتوجه به کوهستانی بودن این شهرستان، شرایط مناسب آب و هوایی، وجود مراتع و دشت های حاصلخیز و همچنین امکان قشلاق و ییلاق کردن زنبوردارن زمینه مناسبی برای توسعه زنبورداری در شهرستان سروآباد فراهم شده است.
وی به اقدامات سازمان جهاد کشاورزی اشاره کرد و گفت: به منظور توسعه زنبورداری و برداشت عسل باکیفیت در شهرستان سروآباد کارشناسان این سازمان اقدام به برگزاری کلاس های آموزشی برای زنبورداران کرده و کلونی های زنبور عسل را از طریق بیمه محصولات کشاورزی بیمه کرده است.
قاسمی نژاد ادامه داد: صدور برگه کوچ و دفترچه های زنبورداری برای بهره برداران عسل، اعطای تسهیلات به متقاضیان زنبورداری و برگزاری کلاس های ویژه پرورش ملکه زنبور عسل از مهمترین اقدامات سازمان جهاد کشاورزی شهرستان سروآباد برای توسعه زنبورداری در این شهرستان است.
وی از عرضه عسل های خالص و باکیفیت در ظروف مخصوص خبر داد و گفت: باتوجه به افزایش عسل های ناخالص و بی کیفیت در بازار و تضعیف عرضه عسل های خالص و باکیفیت، با همکاری و مشارکت با تشکل های زنبورداری عسل های خالص و باکیفیت در ظروف مخصوص و با برند مشخص به بازار عرضه می شود.
شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی افزون بر 52 هزار نفر در فاصله 90 کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز با کشور عراق دارد.
**خبرنگار: فرزاد آداک**انتشار دهنده: امید بهمنی
7354/6108
** آگاهی از آخرین اخبار استان کردستان در کانال زیر:
@IRNASANANDAJ
https://telegram.me/joinchat/DHygAj7hzZXSBJmWuX3Bvgانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید