برگزاری دومین جشنواره برنج در سیاهکل / حضور یکصد مهمان خارجیبه گزارش ایرنا ، علیرضا رحیم پور روز پنجشنبه در نشست خبری و رونمایی از پوستر دومین جشنواره برنج در جمع رسانه های گروهی استان در رشت، با اشاره به اینکه محوریت توسعه گیلان کشاورزی است، افزود: این جشنواره با نگاه توسعه ای استان برگزار می شود.
وی اظهار کرد: با توجه به اینکه برنج به عنوان قوت مردم کشورمان و محصول استراتژیک این منطقه مطرح است، اهتمام داریم در این جشنواره علاوه بر اینکه زحمت کشاورزان نشان داده شود، امکان عرضه مستقیم این محصول نیز بوجود آید.
رحیم پور تصریح کرد: باید به سمتی حرکت کنیم که کشاورزان و تولیدکننده های ما ، بیشتر تقویت شوند.
رحیم پور با بیان اینکه کشاورزی در استان کاری پر رونق و پرسود نیست، گفت: ما دنبال این بودیم که رنج و مشقت این قشر زحمتکش را به مردم و مسئولان گوشزد کنیم که بایستی از آنها برای تداوم کارشان حمایت کرد.
وی با بیان اینکه طی چند سال گذشته حمایت های خوبی از کشاورزان شده، تصریح کرد: قصد داریم تا از فرصت برگزاری این جشنواره، در رونق بیشتر این محصول استفاده کنیم.
وی گفت: در این جشنواره از 10 کشاورز برتر این شهرستان نیز قدردانی می شوند.
رحیم پور برگزاری نمایش های آیینی ، مسابقه عکاسی، همایش شعر گیلکی با موضوع برنج ، مسابقه آشپزی با رویکرد غذای محلی، غرفه های عرضه محصولات روستایی و نمایش مجسمه های بزرگ از کاه و کلش را از جمله اقدامات در این جشنواره عنوان کرد.
رحیم پور به دعوت از وزیر جهاد کشاورزی و مسئولان ارشد کشور و استان اشاره و بیان کرد: برای اقامت محدودیت داریم از این رو، واحدهای روستایی که می توانند در اختیار مهمانان قرار بگیرند، شناسایی و با آنها هماهنگ شده است.
مدیر اجرایی دومین جشنواره کشوری برنج در سیاهکل نیز گفت: این جشنواره در زمینی به مساحت هفت هزار و 500 مترمربع از 16 تا 18 شهریورماه امسال برگزار می شود.
رامین شیرعلی پور ساعت برپایی این جشنواره را 16 تا 20 عنوان و تصریح کرد: بازارچه روستایی ، اجرای نمایش های آئینی ، موسیقی محلی ، همایش شعر ، نمایشگاه عکس ، جشنواره غذای محلی و نمایشگاه مجسمه های کاهی از جمله برنامه های این جشنواره است.
وی خاطرنشان کرد: با پتانسیلی که برای برگزاری این جشنواره وجود دارد، به سمتی حرکت می کنیم که دبیرخانه دائمی برای برگزاری هر ساله این جشنواره شکل گیرد.
شیرعلی پور از حضور دست کم یکصد مهمان خارجی در این جشنواره خبر داد و گفت: می خواهیم این جشنواره تریبونی برای کشاورزان باشد و گامی برای توسعه استان برداریم.
در پایان این نشست خبری، از پوستر دومین جشنواره کشوری برنج رونمایی شد.
به گزارش ایرنا، استان گیلان با بیش از 317 هزار بهره بردار ، 238 هزار هکتار اراضی شالیکاری دارد که سالانه یک میلیون و 160 تن شلتوک از آن استحصال می شود و از این میزان حدود 750 تن برنج سفید با کیفیت بدست می آید.
گیلان بزرگترین تولیدکننده ارقام بومی و باکیفیت برنج در کشور است و رتبه اول کشور را از لحاظ سطح زیرکشت و همچنین رتبه دوم تولیدکننده برنج بعد از استان مازندران را به خود اختصاص داده است.
ارقام هاشمی، علی کاظمی، صدری، حسنی و دیلمانی جزو رقم های کیفی و ارقام گوهر، سپیدرود و خزر جزو رقم های پرمحصول است که در شالیزارهای گیلان کشت می شود.
بیشترین رقم های کشت شده برنج در این استان، رقم های کیفی هاشمی و علی کاظمی است که افزون بر 85درصد محصول برنج گیلان را شامل می شود.
شهرستان سیاهکل با دو بخش مرکزی و دیلمان، در 55 کیلومتری شرق مرکز استان گیلان واقع است.
خبرنگار: مریم سلیمانی ** انتشاردهنده:
7296/2007انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید