فائو: رکورد افزایش تولید غلات در جهان بهای مواد غذایی را کاهش دادبه گزارش ایرنا دفتر نمایندگی سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران آورده است: این افت قیمت به طور عمده ناشی از کاهش 5.4 درصدی شاخص بهای غلات فائو است که با توجه به بهبود چشم‌انداز تولید در منطقه دریای سیاه بهای گندم به میزان زیادی کاهش یافته است.

** پیش بینی تولید دو میلیارد و 611 میلیون تن غلات در جهان
فائو پیش‌بینی خود درباره تولید جهانی غلات را به دو میلیارد و 611 میلیون تن افزایش داد که بالاترین حجم تولید این محصول در تاریخ است.
بر اساس گزارش عرضه و تقاضای غلات فائو انتظار می‌رود ذخایر جهانی غلات نیز در پایان فصل زراعی سال 2018 به بالاترین میزان خود برسد.
این تخمین‌های جدید منعکس کننده افزایش برداشت‌ گندم است.
همچنین چشم‌انداز تولید بیشتر در فدراسیون روسیه، پیش‌بینی‌ها درباره کاهش تولید در کانادا و آمریکا را جبران می‌کند. تولید ذرت و جو در برزیل و فدراسیون روسیه نیز روند رو به رشدی داشته است.
فائو پیش‌بینی می‌کند تولید جهانی برنج در سال 2017 نیز به بالاترین میزان خود برسد.
طبق این گزارش، کاهش اندک شاخص بهای غذای فائو در ماه آگوست به افزایش متوالی در سه ماه پیش از آن پایان داد اما شاخص بهای مواد غذایی فائو که در پنج گروه اصلی کالای غذایی را بر اساس وزن تجاری بازارهای بین‌المللی به صورت ماهیانه رصد می‌کند، 6 درصد بالاتر از اوایل سال جاری میلادی است.
شاخص بهای گوشت فائو در ماه آگوست 1.2 درصد کاهش داشت.
همچنین شاخص بهای شکر نیز با توجه به چشم‌انداز مساعد برداشت نیشکر در کشورهای اصلی تولید کننده یعنی برزیل، تایلند و هند و نیز تقاضای ضعیف‌تر در بازارهای بین‌المللی به دلیل اعمال تعرفه‌های بالاتر از جانب چین و هند، به میزان 1.7 افت داشته است.
اما شاخص بهای روغن نباتی فائو با توجه به افزایش قیمت روغن پالم، سویا، کلزا و آفتابگردان به میزان 2.5 درصد بالا رفت. شاخص بهای لبنیات فائو نیز با افزایش تقاضا برای روغن حیوانی در اروپا و آمریکای شمالی رشدی 1.4 درصدی نشان می‌دهد.
پیش‌بینی جدید فائو حاکی از افزایش مصرف غلات بالاخص گندم و برنج است در حالی که انتظار می‌رود استفاده از دانه‌های درشت برای تغذیه دام به بالاترین میزان خود برسد. بر اساس برآورد فائو ذخایر جهانی غلات به مقدار بی‌سابقه 719 میلیون تن خواهد رسید که 2 درصد بیشتر از برآوردهای ابتدای فصل جاری زراعی است. همچنین انتظار می‌رود ذخایر انبارهای گندم در فدراسیون روسیه و انبارهای ذرت در برزیل افزایش چشمگیری داشته باشند.

**پیش بینی افزایش واردات غلات برای اتحادیه اروپا و چهار کشور دیگر
پیش‌بینی می‌شود تجارت جهانی غلات نیز با افزایش 2 درصدی به 403 میلیون تن رسیده و رکوردی جدید از خود بر جای بگذارد. جدیدترین گزارش فائو حاکی است تقاضای واردات در چین، برزیل، اتحادیه اروپا، جمهوری اسلامی ایران و مکزیک هشت میلیون تن بیشتر از برآوردهای اولیه باشد.
به گزارش ایرنا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) از سازمان‌های بین‌المللی است که در سال 1945 توسط 44 کشور عضو سازمان ملل متحد تاسیس شد.
این سازمان برای گسترش و نوسازی کشاورزی، جنگلداری، شیلات و تامین غذای مناسب برای همگان به کشورهای در حال توسعه کمک می‌کند.
هدف این سازمان، بالا بردن سطح زندگی و بهبود تغذیه مردم جهان، توزیع مناسب مواد غذایی در مناطق مختلف جهان و ایجاد امنیت غذایی است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با کانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
https://t.me/irnaeco
اقتصام**9186 **1561**خبرنگار: هما همت خواه**انتشار:مژگان تواناانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید