فرماندار: طرح ملی توسعه کشت چغندرقند پاییزه در گیلانغرب اجرا می شودبه گزارش خبرنگار ایرنا، فرهاد همتی روز سه شنبه در نشست فراهم سازی اجرای طرح کشت چغندرقند پاییزه در گیلانغرب گفت: در راستای تحقق شعار سال رهبر معظم انقلاب اسلامی و براساس دستورالعمل ابلاغی دولت به وزارت جهاد کشاورزی، توسعه کشت چغندرقند پاییزه در کشور به ویژه مناطق گرمسیری در دستور کار قرار گرفته است.
وی اظهار کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته سهم شهرستان گیلانغرب در این طرح ملی از 700 هکتار به یک هزار هکتار افزایش یافته است.
وی گفت: با تمهیدات صورت گرفته نسبت به تامین آب مورد نیاز این طرح از طریق شبکه های انتقال آب 2 سد زاگرس و سراب اقدام خواهد شد.
مدیرجهاد کشاورزی گیلانغرب نیز از برگزاری کارگاه های آموزشی ترویجی در زمینه کشت چغندر قند برای کشاورزان منطقه خبر داد و گفت: هماهنگی و توافق لازم برای خرید تضمینی محصول چغندر قند توسط کارخانه قند اسلام آباد غرب نیز صورت گرفته است.
سعید حیدرپور افزود: با پیگیری های به عمل آمده تجهیزات مکانیزاسیون عملیات کاشت، داشت و برداشت محصول چغندرقند خریداری و به تعداد مورد نیاز تامین شده است.
وی اضافه کرد که با توجه به کمبود منابع آبی و کاهش سطح آب های سفرهای زیرزمینی، در راستای مقابله با پدیده خشکسالی، سیاست وزارت جهاد کشاورزی بر تغییر الگوی کشت از بهاره به پائیزه است.
وی صرفه جویی در مصرف آب ، اصلاح و احیای خاک ، رعایت تناوب زراعی ، افزایش راندمان و بهره گیری مطلوب از آب، کاهش هزینه ها، افزایش درآمد کشاورزان و همچنین ایجاد اشتغال برای کارخانجات قند که در این فصل با رکود کاری مواجه هستند را از مزایای طرح کشت چغندرقند عنوان کرد.
وی گفت: کار آماده سازی زمین های کشاورزی در شهریور انجام و عملیات کشت پائیزه محصول چغندرقند نیز از مهر امسال آغاز خواهد شد.
شهرستان گیلانغرب با بیش از 72 هزار تن جمعیت در غرب استان کرمانشاه ، 41 هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی دارد که سالیانه 90 هزار تن انواع محصولات کشاورزی و دامی در این شهرستان تولید و روانه بازار مصرف می شود.
7079/7398/3012/3033 خبرنگار:سلطانمراد شهبازپور ** انتشار دهنده:فرزاد نویدیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید