هفت هزار و 670 بهره بردار کشاورزی کمیجان شناسنامه دار شدندبه گزارش ایرنا، مهدی حاجیلو روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: اجرای طرح نظام نوین مهمترین دستاورد ترویج شهرستان است که در ساختار ترویج کشاورزی تغییرات چشمگیری ایجاد کرده است.
وی اظهار کرد: اطلاعات این بهره برداران در رشته های زراعی، باغی، شیلات، زنبور گردآوری شده و این مهم به منظور آموزش های هدفمند و برنامه های اثربخش در راهبری حوزه کشاورزی انجام شده است.
مدیر جهاد کشاورزی کمیجان خاطرنشان کرد: نیروی انسانی، فناوری، تکنولوژی و سرمایه مولفه اساسی توسعه کشاورزی است که افزایش کیفیت و کمیت محصولات در گرو برخورداری کشاورزان از دانش روز است و نظام نوین ترویج کشاورزی عهده دار آموزش کشاورزان در زمینه های ذکر شده در فوق است.
حاجیلو عنوان کرد: نظام نوین ترویج در سال 94 به صورت پایلوت در چهار استان کشور اجرا شد و در سال 95 این طرح در استان مرکزی نیز با توجه به رویکرد مناسب کمیجان در این شهرستان اجرایی شد.
وی تصریح کرد: پهنه بندی عرصه های تولیدی یکی از ارکان طرح نظام نوین ترویج کشاورزی است که استفاده بهینه از نیروی انسانی، مدیریت دانش، اطلاعات کشاورزی و ساماندهی مراکز جهاد کشاورزی نیز از موارد اساسی و کاربردی در این طرح است.
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کمیجان اظهار کرد: در خصوص اجرای این طرح در کمیجان، جهاد کشاورزی اقدام به پهنه بندی سطوح کشاورزی شهرستان کرده که در این راستا 28 روستای بخش حومه و 25 روستای بخش میلاجرد هر یک به چهار پهنه تقسیم شده است.
کمیجان دارای 56 هزار هکتار اراضی آبی و دیم است که در سال جاری از این میزان 13 هزار و 800 هکتار زیر کشت گندم قرار گرفته است.
شهرستان کمیجان با جمعیت 39 هزار نفری در فاصله 96 کیلومتری مرکز استان مرکزی واقع شده است.
7114/6013/خبرنگار: شیما کریمی***انتشاردهنده:مژگان حیدریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید