واکسیناسیون 248 هزار راس دام علیه بیماری های مشترکمحمدباقر حاج کاظمی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این تعداد دام واکسیناسیون شده در استان زنجان علیه بیماری های بروسلوز(تب مالت) و هاری که مشترک بین انسان و دام به شمار می رود، توسط اکیپ های بخش خصوصی و دولتی انجام شده است.
به گفته وی، بیماری بروسلوز یا تب مالت مشترک بین انسان و دام محسوب می شود که نجوشیدن شیر و استفاده از پنیر تازه از راه های انتقال بیماری از دام به انسان است.
مدیر کل دامپزشکی استان زنجان گفت: در برخی از روستاها مصرف شیر خام، خامه و بستنی هایی که به صورت سنتی تهیه می شود از شیرهای آلوده است که این مساله غیربهداشتی می تواند در شیوع این بیماری تاثیر چشمگیری داشته باشد.
حاج کاظمی، مهمترین علامت بروسلوز در دام را، سقط جنین در ماه های آخر آبستنی بیان کرد و یادآورشد: یکی از راه های انتقال بیماری بروسلوز از دام به انسان، ارتباط مستقیم دست با ترشحات جنین سقط شده است که به راحتی از طریق جراحات موجود بر روی پوست، به انسان منتقل و می تواند انسان را به بیماری’ تب مالت’ مبتلا کند.
وی خاطرنشان کرد: سالانه اکیپ های دولتی و بخش خصوصی برای واکسیناسیون دام های سبک وسنگین در سطح دامداری های صنعتی و سنتی استان زنجان اقدام به واکسیناسیون برای پیشگیری از شیوع این بیماری می کنند.
به گفته مدیرکل دامپزشکی استان زنجان، طی هفت ماهه گذشته از سالجاری 246 هزار و 121 راس گوسفند و بز، گاو و گوساله و دام های نابالغ علیه بروسلوز واکسینه شده اند.
حاج کاظمی اظهارکرد: علاوه بر واکسیناسیون، آموزش دامداران و روستاییان و همکاری با دامپزشکان نیز مهمترین راهکار ریشه کنی بیماری مشترک بروسلوز است.
وی، بهترین راه جلوگیری از انتقال این بیماری را معدوم کردن جنین های سقط شده، پوشیدن دستکش و چکمه، دفع بهداشتی ترشحات و جنین سقط بیان کرد.
مدیر کل دامپزشکی استان زنجان از واکسیناسیون یک هزار و 930 قلاده قلاده سک علیه بیماری هاری که مشترک بین انسان و دام است خبرداد و گفت: این بیماری مخصوص گوشتخواران اهلی و وحشی به شمار می رود که به طور تصادفی انسان و سایر حیوانات خونگرم پستاندار نیز از طریق گزش حیوانات هار به آن مبتلا می شوند.
حاج کاظمی یادآورشد: بیماری مشترک هاری از طریق پوست سالم قابل سرایت نیست ولی از راه کوچک ترین خراش یا زخم در پوست قابل انتقال است.
وی تاکید کرد: حیوانات خانگی دست آموز باید علیه بیماری هاری واکسینه شوند.
به گزارش ایرنا، طی هفت ماهه گذشته ازسالجاری بیش از 2 میلیون و 209 هزار و 180 راس دام سبک و سنگین در این استان علیه 10 بیماری واگیر دامی توسط 28 اکیپ واکسینه شده اند.
دامپزشکی همواره در کنترل و پیشگیری از بیماری های دامی و مشترک بین انسان و دام، در تلاش بوده و سالانه واکسیناسیون رایگان را در گاوداری ها و دامداری های صنعتی و سنتی به طور رایگان انجام می دهد.
7325/8068
خبرنگار: حدیث ابوالحسنی** انتشار دهنده: اسماعیل جهانبخشانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید