گندم مورد نیاز 3.5 سال آینده کردستان در سیلوهای استان ذخیره شده استبه گزارش ایرنا، بر اساس سیاست های دولت در خصوص تامین امنیت غذایی و حمایت از کشاورزان کار خرید تضمینی محصول گندم کشاورزان استان کردستان در حال انجام است که تاکنون 512 هزار و 737 تُن از محصول مازاد بر نیاز کشاورزان خریداری شده تا میزان گندم ذخیره شده فعلی در این استان به 630 هزار تن برسد.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی کردستان روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: کردستان دارای بیش از 630 هزار تن ظرفیت ذخیره گندم شامل 400 هزار تن در سیلوهای دولتی به صورت بلند مدت و کارخانه های آرد بخش خصوصی حدود 200 هزار تن است که در سال جاری با تکمیل این ظرفیت تاکنون حدود 200 هزار تن گندم نیز دیگر به 9 استان کشور حمل شده است.
جمال صالحی ادامه داد: حمل گندم های اضافی با اخذ مجوز از نهادهای ذیصلاح انجام شده که مقصد آنها استان های تهران، اصفهان، یزد، البرز، بوشهر، گیلان، قم، مازندران و چهارمحال و بختیاری است.
به گفته وی، سازمان جهاد کشاورزی کردستان در سال جاری پیش بینی خرید گندم مازاد بر نیاز استان را با سقف 526 هزار تنی قرار داده بود که تاکنون 97 درصد از این میزان شامل 512 هزار و 737 تن تحقق یافته و همچنان کار خرید تضمینی ادامه دارد.
وی با بیان اینکه ارزش کل گندم خریداری شده 670 میلیارد 417 میلیون ریال است، گفت: تاکنون 44 درصد از این میزان یعنی حدود 292 میلیارد و 320 میلیون ریال از سوی بانک کشاورزی به حساب بهره برداران پرداخت شده است.
به گفته وی، تا تاریخ 23 مرداد معادل 50 درصد ارزش بهای گندم های خریداری شده به حساب بهره برداران پرداخت شده بود و بزودی نیز مقدار دیگری از بدهی دولت به آنان پرداخت می شود.
مدیرکل غله و خدمات بازرگانی کردستان با بیان اینکه پیش بینی میزان خرید گندم سال جاری هم اکنون در حال تحقق 100 درصدی است، افزود: بدلیل بروز خسارت های طبیعی به محصول گندم، میزان برداشت با کاهش محسوسی همراه بود که این مساله دلیلی بر کاهش 39 درصدی میزان خرید گندم نسبت به مدت مشابه سال گذشته در این استان است.
صالحی تاکید کرد: بیشترین میزان کاهش خرید نسبت به مدت مشابه سال گذشته مربوط به شهرستان های دیواندره با 58 درصد، بیجار با 57 درصد و سنندج با 54 درصد است اما شهرستان های سقز، کامیاران و بانه توانسته اند بیشتر از میزان پیش بینی خود گندم از کشاورزان خرید داشته باشند.
به گفته وی، قروه با 113 هزار تن، بیجار با 99 هزار و 156 تن و سقز با 99 هزار و 48 تن به ترتیب بیشترین میزان خرید گندم مازاد بر نیاز در سال زراعی جاری را به خود اختصاص داده اند.
به گزارش ایرنا، در سال زراعی جاری 556 هزار هکتار زمین شامل 522 هزار هکتار مزارع دیم و 34 هزار هکتار مزارع آبی در استان کردستان زیر کشت محصول گندم رفته است.
در سال جاری 94 مرکز خرید گندم شامل 73 مرکز خرید سازمان تعاون روستایی و 21 مرکز خرید بخش خصوصی شامل سیلو و کارخانجات آرد، کار خرید گندم را از کشاورزان به قیمت مصوبه هر کیلوگرم 13 هزار ریال با لحاظ درجه پاکی گندم بر عهده داشتند.
استان کردستان به دلیل داشتن مزارع مرغوب و مستعد یکی از قطب های تولید محصولات کشاورزی بویژه گندم در غرب کشور به شمار می رود و جایگاه چهارم کشوری در تولید این محصول استراتژیک را به خود اختصاص داده است.
خبرنگار: حسن حسین زاده ** انتشار دهنده: مجید سلیمانی
3034/9102انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید